Nedre Skensved & oplands husmoderforeninges teaterklubs opførelse af MACBETH

af David Me Gillivray & Walther Zerlin jr.

Som anmelder er det svært at sige hvad der venter publikum i denne humoristiske frisindede humoristiske farce som; Nedre Skensveds Husmoderforenings Teaterklubs opførelse af " Macbeth", men jeg kan love god gymnastik for lattermusklerne. Nedre Skensveds Husmoderforenings Teaterklub gør et ihærdig forsøg på at opføre Shakespeares klassiker Macbeth.
Den egentlige forestilling er "husmoderforeningens teateraften", og deri indgår så deres opførelse af Shakespeares berømte tragedie, som bliver mishandlet på det grusomste. Alle fejl er vildt groteske, både de tekniske og de skuespillermæssige.

Det bratte skift mellem "rigtig" komedie, når skuespillerne og teknikerne er "sig selv", og den grove dilettant, når de er "med" i stykket, kan der laves spændende teater af, og de grovkornede løjer skal nok more, når de på en gang bliver udført med grotesk overdådighed og stram disciplin.
Forestillingen udspiller sig i det lokale forsamlingshus, hvor husmoder foreningen holder til huse!
Væggene prydes af portrætter af foreningens Mægtige formænd (læs kvinder) igennem tiderne.

Vanen tro i den lille husmoderforening, starter man op med det traditionelle kagelotteri, ( publikum kan tage det helt rolig, lotteriet er en del af forestillingen) kagerne og hertil hørende syltetøj er selvfølgelig produceret og doneret af den altid hjælpsomme og dygtige Fru Danielsen? Foreningens formand, Fru Elinor Rishøj byder velkommen på sin lidt klumsede usikre måde, hvor hun specielt byder velkommen til aftenens hædersgæst Hr. Hansgeorg Skov som skal forestå lodtrækningen i foreningens obligatoriske kagelotteri. Dette går det totalt kludder i, idet Fru Danielsen har bagt den dejligste skovbær marengs tærte, til kagelotteriet bliver æresgæstens navn hurtig ændret af den nervøse formanden Hr. skovbæremarengstærte?

Nu går det ikke altid som præsten prædiker. Alt som kan gå galt, går galt i forestillingen, med en skøn blanding af kagelotteri, navneforvekslinger, Shakespeares Macbeth, omvendte kulisser, kaffekopper, underlige rekvisitter m.m.
Dette til stor glæde for publikum som kan forvente sig en fornøjelig aften ud over det vanlige.

Image

Produktion :Glostrup Amatør Scene.
Medvirkende :Mogens Johansen, Gerda Alberg, Ulla Brinch, Max Mader Hansen, Per Marer, Kirsten Østergård, Dorthe Holm, Bente Krag Larsen og Susanne Van Cuyl.
Musik :Niels Brinch og Per Nørby Holm.
Suffløse :Birthe Sandberg.
Teknik :Rune Bolhøj og Martine Harboe.
Instruktør :Gitte Kahlke.
Medinstruktør :Erik K. E. Nielsen.
Scenograf :Ib Holmud.
Scenearbejder :Annie Lytje.
  
Premiere :29.oktober 2004 kl. 20.00